Poznaj moje prace

Co ta Joanna Woskowicz wyrabia?!

Zobacz na własne oczy. Klasyfikacja prac według medium jest trochę nudna, spróbowałam zrobić to inaczej.

Kobieta – ciało i emocje

Badam ludzkie ciało. Zainteresowanie nim zaczęło się kiedy miałam kilka lat od wystawy rysunków przedstawiających różne kobiece biusty (inne kształty, inne kolory, rozmiary) widziane od góry i trwa nadal. Interesuje mnie to co pokazuje upływ czasu i emocje, bez edycji zdjęć, pozowania i udawania. Ciało którego nie pokazujemy oficjalnie, a czasem nawet sami nie chcemy widzieć. To jak wygląda kiedy porzucamy pozy, spinanie się żeby trzymać fason. Wtedy widać nasze zmęczenie, upływ lat czy przeżycia.

Abstrakcja – słodycz i ból egzystencji

Obrazy abstrakcyjne tworzę z dwóch powodów. Pierwszy to zachwyt nad harmonijnością i urokiem elementów codzienności. Maluję zwykłe niebo a nie wyjątkowy zachód słońca. Normalne drzewo zamiast malowniczego krajobrazu. Abstrakcyjne formy znajdują się wszędzie, są na wyciągnięcie ręki. Chcę zwrócić uwagę widza na to, że warto je dostrzec i zachwycić się nimi. Drugi powód to próba wyrażenia czegoś co trudno zwizualizować na jednym obrazie: uczucia niepokoju, muzyki jazzowej lub zachwytu nowoczesnym przedstawieniem baletowym.

Kobieta – ciało i emocje

Maluję ciało, szczególnie kobiece. Co mi mówi?

Abstrakcja – słodycz i ból egzystencji

Maluję jazz, zachwyt, taniec, złość…

Portret – piękny zwykły człowiek

Ciało ludzkie to najciekawszy temat.

Portret – piękny zwykły człowiek

Ciało ludzkie to dla mnie najciekawszy temat.

Kobieta, mama, business woman i …artystka?

-Określ się kobieto!

– Ja nadal szukam 😉

Dlaczego warto kupować sztukę?

Nie tylko taką którą tworzy Joanna Woskowicz, czemu kupować jakąkolwiek sztukę? Odpowiedzieć można, że każdy producent wychwala swój produkt lub swoją branżę dlatego ja tu sugeruję Tobie, że warto. Zastanówmy się więc razem chwilę co sztuka nam może zaoferować i dlaczego warto otaczać się czymś nie do końca praktycznym, gdzie zawartość estetycznych walorów jest często odwrotnie proporcjonalna do wartości merytorycznej dzieła.

Coś ponad praktyczność

Życie bez sztuki byłoby praktyczne do bólu. Funkcjonalne budynki, miasta bez ozdób, wieś bez folkloru. Nasze głowy wyłącznie zaprzątnięte sprawami dnia codziennego. Sztuka to zachwyt, marzenie, gdybanie, sposób komunikacji trudnych do uchwycenia rzeczy.

Cieszy oko lub budzi grozę

Estetyka to na pewno ważny element malarstwa, rysunku, opery, tańca czy też innych sztuk. Czasem jej dostatek lub brak jest tym co nas porusza. Potrzebujemy by coś zwróciło nasza uwagę i, wpłynęło na nas. Chcemy być popchnięci, by iść dalej lub zmienić perspektywę.

Zaczarowuje codzienność

Czasem potrzebujemy przypomnienia jak wartościowe jest to co dzieje się pod naszym nosem, co dla nas jest normalne, zwykłe. Żona śpiąca na kanapie, miejski harmider, codzienne rytuały. Sztuka pomaga dostrzec nasz smutek, zaakceptować starość i odmienność, przemyśleć „jedynie słuszną” postawę.

Lokata kapitału

Czy lokowanie kapitału w sztuce to sztuka sama w sobie, mit czy absurd? Na to pytanie każdy musi chyba odpowiedzieć sobie sam. A ja, jako żyjąca artystka wolałabym żeby doceniono moją pracę jeszcze zanim zniknę z tego padołu 😉 Moja recepta to: żyć, korzystać, poszukiwać. Szukanie czegoś ponad samą obietnicą przyszłej wartości.

Nie mogę oczekiwać, że sztuka(…) udzieli wszystkich odpowiedzi. Mogę tylko mieć nadzieję, że zada właściwe pytanie – Grace Hartigan

Joanna Woskowicz

Staram się żeby moja sztuka zadawała wartościowe pytania.